20.6k views
3 votes
The energy band gap of GaAs is 1.4ev. calculate the optimum wavelength of the light for photovoltaic generation in a GaAs solar cell

1 Answer

1 vote

Answer:

The wavelength is
\lambda = 886 \ nm

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The energy band gap is
E = 1.4 eV

Generally the energy of a single photon of light emitted for an electron jump in a GaAS solar cell is mathematically represented as


E = (hc)/(\lambda )

Where h is the Planck's constant with values


h = 4.1357 * 10^(-15) eV

and c is the speed of light with values
c = 3*10^(8) \ m/s

So


\lambda = (hc)/(E)

substituting values


\lambda = (4.1357 *10^(-15) * 3.0 *10^(8))/(1.4)


\lambda = 886 \ nm

User Bitfrickler
by
6.9k points