Answer:
The calculated value Z = 0.063< 1.96 at 5% level of significance
Null hypothesis is accepted
There is no significant difference between age and watching television in teenagers
Explanation:
Step(i):-
Given random sample size 'n' = 905
Given data 198 say they watch 3 or more hours of television per day.
Given random first sample size
n₁ = 905
First sample proportion

Given random second sample size
n₂ = 503
second sample proportion

Step(ii):-
Null Hypothesis : H₀
There is no significant difference between age and watching television in teenagers
Alternative Hypothesis :H₁
There is significant difference between age and watching television in teenagers
Step(iii):-
Test statistic

Where

P = 0.2094
Q = 1 - 0.2094 = 0.7906

on calculation , we get
Z = 0.063
The critical value Z₀.₀₅ = 1.96
The calculated value Z = 0.063< 1.96 at 5% level of significance
Conclusion:-
Null hypothesis is accepted
There is no significant difference between age and watching television in teenagers