85.0k views
5 votes
It's strawberry season, so Monica wants to make strawberry jam. She buys all of the strawberries left at her local town market for a total of $25.50. If the strawberries cost $4.25 per quart, how many quarts does she buy?

2 Answers

6 votes

Answer: 6

Explanation:

User Ian Timothy
by
4.7k points
7 votes

Answer:

6

Explanation:

25.5/4.25= 6

User Clinton Winant
by
5.7k points