Answer:
v = 1.85*10^5 m/s
Step-by-step explanation:
In order to calculate the speed of the electron after it has traveled 1.8m, you first take into account that the electric field generates a desceleration on the electron, because the direction of the electron and electric field are the same.
You use the Newton second law, to calculate the deceleration of the electron:
(1)
q: charge of the electron = 1.6*10^-19C
m: mass of the electron = 9.1*10^-31kg
E: magnitude of the electric field = 9.11*10^-3N/C
a: deceleration = ?
You solve the equation (1) for a, and replace the values of the other parameters:

Next, you use the following formula to calculate the final speed of the electron:
(2)
v: final speed of the electron = ?
vo: initial speed of the electron = 2.0*10^5 m/s
x: distance traveled by the electron = 1.8m
You solve the equation (2) for v and replace the values of the other parameters:

The speed of the electron after it has traveled 1.8m is 1.85*10^5 m/s