10.4k views
0 votes
An electron is traveling at 2.0E5 m/s parallel to a uniform electric field of 9.11e-3 N/C strength. The electron is traveling to the right. The electric field lines point to the right. What is the speed of the electron (in m/s) after traveling 1.8 meters to the right?

User LukeTowers
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

v = 1.85*10^5 m/s

Step-by-step explanation:

In order to calculate the speed of the electron after it has traveled 1.8m, you first take into account that the electric field generates a desceleration on the electron, because the direction of the electron and electric field are the same.

You use the Newton second law, to calculate the deceleration of the electron:


F_e=qE=ma (1)

q: charge of the electron = 1.6*10^-19C

m: mass of the electron = 9.1*10^-31kg

E: magnitude of the electric field = 9.11*10^-3N/C

a: deceleration = ?

You solve the equation (1) for a, and replace the values of the other parameters:


a=(qE)/(m)=((1.6*10^(-19)C)(9.11*10^(-3)N/C))/(9.1*10^(-31)kg)\\\\a=1.6*10^9(m)/(s^2)

Next, you use the following formula to calculate the final speed of the electron:


v^2=v_o^2-2ax (2)

v: final speed of the electron = ?

vo: initial speed of the electron = 2.0*10^5 m/s

x: distance traveled by the electron = 1.8m

You solve the equation (2) for v and replace the values of the other parameters:


v=√(v_o^2-2ax)=√((2.0*10^5m/s)^2-2(1.6*10^9m/s^2)(1.8m))\\\\v=1.85*10^5(m)/(s)

The speed of the electron after it has traveled 1.8m is 1.85*10^5 m/s

User Cyclaminist
by
6.6k points