50.5k views
1 vote
What percent of a drug is contained in a mixture of powder consisting of 0.5 kg, containing 0.038% of a drug, and 10 kg, containing 0.043% of a drug?

1 Answer

3 votes

Answer:


0.0427~%

Step-by-step explanation:

In this question, we have to start with the calculation of the amount of drug in each powder:

Powder A: Total mass of 0.5 Kg percentage of 0.038%


0.5~Kg~of~powder(0.038)/(100)=0.00019~Kg~of~drug

Powder B: Total mass of 10 Kg percentage of 0.043%


10~Kg~of~powder(0.043)/(100)=0.0043~Kg~of~drug

The total mass of powder would be:


10+0.5=10.5~Kg

The total mass of drug would be:


0.0043+0.00019=0.00449~Kg

Now we can calculate the percentage:


(0.0043Kg)/(10.5Kg)*100=0.0427%

I hope it helps!

User Michael Korbakov
by
7.0k points