207k views
2 votes
How many electrons in mole will discharge
2g of Copper 2 ions​

1 Answer

1 vote

Step-by-step explanation:

96.485 columbs=1 faraday will

deposit 64/2g= 32 g cu ion

therfore it will require

96,485 ×2/32 =? coulombs or 1/16 of

Faraday= 1 / 16 mole of electrons .

User Tamdim
by
6.9k points