214k views
4 votes
A woman is standing in the ocean, and she notices that after a wave crest passes by, five more crests pass in a time of 50.2 s. The distance between two successive crests is 30.2 m. What is the wave's (a) period, (b) frequency, (c) wavelength, and (d) speed

1 Answer

5 votes

Step-by-step explanation:

(a) The period of a wave is the time required for one complete cycle. In this case, we have the time of five cycles. So:


T=(t)/(n)\\\\T=(50.2s)/(5)\\T=10.04s

(b) The frequency of a wave is inversely proportional to its period:


f=(1)/(T)\\f=(1)/(10.04s)\\f=0.01Hz

(c) The wavelength is the distance between two successive crests, so:


\lambda=30.2m

(d) The speed of a wave is defined as:


v=f\lambda\\v=(0.1Hz)(30.2m)\\v=3.02(m)/(s)

User Nichoio
by
7.0k points