Answer:
a. 0.4772 = 47.72 %
b. 0.7605 = 76.05 %
Explanation:
What we must do is calculate the z value for each value and thus find what percentage each represents and the subtraction would be the percentage between those two values.
We have that z is equal to:
z = (x - m) / (sd)
x is the value to evaluate, m the mean, sd the standard deviation
a. ind the least proportion of data falls between 70 and 80 If the histogram is bell shaped:
So for 70 copies we have:
z = (70 - 70) / (5)
z = 0
and this value represents 0.5
So for 80 copies we have:
z = (80 - 70) / (5)
z = 2
and this value represents 0.9772
p (70 > x > 80) = 0.9772 - 0.5
p (70 > x > 80) = 0.4772 = 47.72 %
b. Find the proportion of data between 65 and 77
So for 65 copies we have:
z = (65 - 70) / (5)
z = -1
and this value represents 0.1587
So for 77 copies we have:
z = (77 - 70) / (5)
z = 1.4
and this value represents 0.9192
p (65 > x > 77) = 0.9192 - 0.1587
p (65 > x > 77) = 0.7605 = 76.05 %