198k views
1 vote
Coronado Company had the following department information for the month: Total materials costs $55000 Equivalent units of materials 10000 Total conversion costs $81000 Equivalent units of conversion costs 15000 What is the total manufacturing cost per unit

1 Answer

3 votes

Answer:

10.9 per unit

Step-by-step explanation:

Total manufacturing cost per unit= Material cost per unit + Conversion cost per unit

Material Cost per Unit= Total materials cos / Equivalent units of materials

Material cost per unit = 55000 / 10000 = 5.5

Conversion cost per unit = Total conversion costs / Equivalent units of conversion costs

Conversion cost per unit = 81,000 / 15000 = 5.4

Hence, Total manufacturing cost per unit = 5.5 +5.4 = 10.9 per unit

User Juan Diego
by
5.4k points