198k views
5 votes
Find and solve a system of linear equations to answer the question below.

Joanne buys one kilogram of French Roast and one kilogram of Boxer Blend
from the Java Hut. Jacob buys two kilograms of French Roast and three
kilograms of Boxer Blend. If Joanne spends $23 for her purchase, and Jacob
spends $58 for his, what is the price of one kilogram of Boxer Blend coffee?
$
Answer here

1 Answer

4 votes

Answer: 12

Explanation:

User Adriano Silva
by
6.2k points