2.5k views
3 votes
See your levels

A string of lights 4 yards long costs $9.48. What is the price per foot?
Hint: There are 3 feet in 1 yard.
$
Submit

1 Answer

9 votes

Answer:

$0.79

Explanation:

4 x 3 = 12
9.48/12 = 0.79

Hope this helppsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

User Abhishek Patidar
by
4.8k points