57.3k views
1 vote
The Downtown Parking Authority of Tampa, Florida, reported the following information for a sample of 228 customers on the number of hours cars are parked and the amount they are charged.

Number of Hours Frequency Amount Charged
1 21 $4
2 36 6
3 53 9
4 40 13
5 22 14
6 11 16
7 9 18
8 36 22
228
A. Convert the information on the number of hours parked to a probability distribution. Is this a discrete or a continuous probability distribution?
B. Find the mean and the standard deviation of the number of hours parked. How would you answer the question: How long is a typical customer parked?
C. Find the mean and the standard deviation of the amount charged.

1 Answer

3 votes

Answer: A. This is a discrete probability distribution.

hours probability

1 0.09

2 0.16

3 0.23

4 0.17

5 0.09

6 0.05

7 0.04

8 0.16

B. E(X) = 4.12; σ = 2.21

C. μ = 12.75; s = 6.11

Step-by-step explanation: Probability Distribution is an equation or table linking each outcome of an experiment with its probability of ocurrence. For this case, since the experiment is performed a high number of times and in a long run, the relative frequency of the event is its probability. Therefore:

A. To convert to a probability distribution, find the probability through the frequency by doing:

Hour 1

P(X) =
(21)/(228) = 0.09

Hour 2

P(X) =
(36)/(228) = 0.16

Hour 3

P(X) =
(53)/(228) = 0.23

Hour 4

P(X) =
(40)/(228) = 0.17

Hour 5

P(X) =
(22)/(228) = 0.09

Hour 6

P(X) =
(11)/(228) = 0.05

Hour 7

P(X) =
(9)/(228) = 0.04

Hour 8

P(X) =
(36)/(228) = 0.16

The table will be:

hours probability

1 0.09

2 0.16

3 0.23

4 0.17

5 0.09

6 0.05

7 0.04

8 0.16

This is a discrete distribution because it lists all the possible values that the discrete variable can be and its associated probabilities.

B. Mean for a probability distribution is calculated as:

E(X) = ∑[
x_(i).P(
x_(i))]

E(X) = 1*0.09 + 2*0.16+3*0.23+4*0.17+5*0.09+6*0.05+7*0.04+8*0.16

E(X) = 4.12

Standard Deviation is:

σ = √∑{[x - E(x)]² . P(x)}

σ =
\sqrt{(1-4.12)^(2)*0.09 + (2-4.12)^(2)*0.16 + ... + (7-4.12)^(2)*0.04 + (8-4.12)^(2)*0.16}

σ =
√(4.87)

σ = 2.21

The average number of hours parked is approximately 4h with a standard deviation of approximately 2 hours, which means that a typical costumer parks between 2 to 6 hours.

C. Mean for a sample is given by: μ = ∑
(x_(i))/(n) , which is this case is:

μ =
(4+6+9+13+14+16+18+22)/(8)

μ = 12.75

Standard Deviation of a sample: s = √
(1)/(n-1)∑(
x_(i) - μ)²

s =
\sqrt{ ((4-12.75)^(2) + (6-12.74)^(2) + ... + (18-12.75)^(2) + (22-12.75)^(2) )/(8-1)}

s = 6.11

The average amount charged is 12.75±6.11.

User JaffParker
by
7.3k points