192k views
0 votes
The receiving department has three activities: unloading, counting goods, and inspecting. Unloading uses a forklift that is leased for $15,000 per year. The forklift is used only for unloading. The fuel for the forklift is $3,600 per year. Other operating costs (maintenance) for the forklift total $1,500 per year. Inspection uses some special testing equipment that has depreciation of $1,200 per year and an operating cost of $750. Receiving has three employees who have an average salary of $50,000 per year. The work distribution matrix for the receiving personnel is as follows:

Activity Percentage of Time on Each Activity
Unloading 40%
Counting 25
Inspecting 35
No other resources are used for these activities.
Required:
Calculate the cost of each activity.
Unloading $
Counting $
Inspecting $

1 Answer

3 votes

Answer:

Calculating the cost of each activity,

Unloading = $ 80,100

Counting = $ 37,500

Inspecting = $54,450

Step-by-step explanation:

Given:

Unloading lease = $15,000 per year

Fuel for the forklift = $3,600 per year

Maintenance for the forklift = $1,500 per year

Inspection uses some special testing equipment that has depreciation of $1,200 per year

Operating cost = $750.

Receiving employees average salary = $50,000 per year

Salaries; 3 × 50,000 = 150,000

Unloading salary = 40% × 150,000 = 60,000

Counting salary = 25% × 150,000 = 37,500

Inspecting salary = 35% × 150,000 = 52,500

Unloading Counting Inspection

Equipment 15,000 1,200

Fuel 3,600

Operation cost 1,500 750

Labor 60,000 37,500 52,500

Total cost 80,100 37,500 54,450

User Robotex
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.