214k views
3 votes
A study of women’s weights found that a randomly selected sample of 234 women had a mean weight of 157.3 lb. Assuming that the population standard deviation is 15.6 lb., construct a 95% confidence interval estimate of the mean weight of all women.

A. (145.3, 160.5)
B. (155.3, 159,3)
C. (165.5, 173.5)
D. (185.7, 199.3)

1 Answer

2 votes

Answer:


157.3-1.96(15.6)/(√(234))=155.301


157.3+1.96(15.6)/(√(234))=159.299

So on this case the 95% confidence interval would be given by (155.301;159.299)

And the best option would be:

B. (155.3, 159,3)

Explanation:

Information given


\bar X=157.3 represent the sample mean


\mu population mean (variable of interest)


\sigma =15.6 represent the population standard deviation

n=234 represent the sample size

Confidence interval

The confidence interval for the mean is given by the following formula:


\bar X \pm z_(\alpha/2)(\sigma)/(√(n)) (1)

The Confidence level is is 0.95 or 95%, the significance is
\alpha=0.05 and
\alpha/2 =0.025, the critical value for this case would be
z_(\alpha/2)=1.96

And replacing we got:


157.3-1.96(15.6)/(√(234))=155.301


157.3+1.96(15.6)/(√(234))=159.299

So on this case the 95% confidence interval would be given by (155.301;159.299)

And the best option would be:

B. (155.3, 159,3)

User Di Ye
by
7.5k points