224k views
1 vote
A wheel turns through 200 revolutions per minute. How fast does it turn in radians per second?

User Jorenar
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

Answer: 20.94 rad/sec

Explanation:

200 rpm means 200 revolutions per min.

1 min = 60 sec

1 rev = 2pi

200 rev/min * (1min/60sec) *(2pi/1rev)

= 20.94 rad/sec

User Lennard Fonteijn
by
7.3k points
6 votes

Answer:

In one second it turns 200 / 60 = 3 1/3 revolutions. Since one revolution is 360°, the answer is 6 2/3 π radians.

User Wgraham
by
7.4k points