139k views
2 votes
without using a calculator decide which option is better value for money: 300g Jelly beans $5.80 or 500g Jelly beans $9.90

1 Answer

3 votes

Answer:

500g Jelly beans $9.90

Explanation:

To know the values.

Let's know how much a gram will cost in each case

300g Jelly beans $5.80

1g = 5.8/300

1 g = 0.01933

500g Jelly beans $9.90

1g = 9.9/500

1g =0.0198

It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram

User SciPhi
by
5.5k points