2.6k views
2 votes
Date

Page
it
what is the speed of a car if it takes 3 minutes to cover a distance of 18 km ?



User Rostok
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Step-by-step explanation:

Given: time= 3 minutes

Distance =18 km

Speed = distance / time

= 18/3

=6 km/min

(I don't know in what unit u want the answer)

Hope this helps and answers your question..

Good Luck

User Lefakir
by
6.3k points