63.4k views
2 votes
TB MC Qu. 05-112 Eastview Company uses a perpetual... Eastview Company uses a perpetual LIFO inventory system, and has the following purchases and sales: January 1 150 units were purchased at $9 per unit. January 17 120 units were sold. January 20 160 units were purchased at $11 per unit. January 29 150 units were sold. What is the value of cost of goods sold

1 Answer

2 votes

Answer:

$2,730

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of goods sold using the LIFO perpetual inventory system is shown below:

Since 120 units and 150 units are sold

So, the same is to be considered

Therefore the cost of goods sold is

= 120 units × $9 per unit + 150 units × $11 per unit

= $1,080 + $1,650

= $2,730

We take the 120 units at $9 per unit and 150 units at $11 per unit so that the cost of goods sold is recorded

User Rupesh
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.