Answer:
500m
Step-by-step explanation:
Using the equation of motion S = ut + 1/2 gt²
S = the vertical displacement (in m)
u = initial velocity of the object (in m/s)
g = acceleration due to gravity (in m/s²)
t = time taken (in secs)
Given u = 0m/s, g = 10m/s² and t = 10s, substituting this value into the equation to get the vertical displacement w have;
S = 0+1/2 (10)(10)²
S = 1000/2
S = 500m
The vertical displacement after 10seconds is 500m