Answer:
Allocated MOH= $89,600
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Tom Company incurs overhead costs each year in its three main departments, setup ($70,000), machining ($34,000), and packing ($56,000).
Product A1 Product B1 Total
Number of setups 7 33 40
Machining hours 2,800 2,200 5,000
Orders packed 280 220 500
Number of products manufactured 560 440 1,000
Under the traditional costing system, the company applies overhead based on a single plantwide predetermined overhead rate.
First, we need to calculate the predetermined overhead rate:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 160,000/ 5,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $32 per machine hour
Now, we can apply overhead:
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 32*2,800= $89,600