143k views
0 votes
Suppose a fast-pitch softball player does a windmill pitch, moving her hand through a circular arc with her arm straight. She releases the ball at a speed of 25.5 m/s (about 57.0 mph ). Just before the ball leaves her hand, the ball's radial acceleration is 1060 m/s2 . What is the length of her arm from the pivot point at her shoulder

User OscarRyz
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

61.3 cm

Step-by-step explanation:

Radial acceleration of the object in circular motion is given by formula


a = (v^2)/(R)\\

Given:


a = 1060 m/s^2\\v = 25.5 m/s

Plugging in the values in the formula


1060 = (25.5^2)/(R)\\R = 0.613 m

so length of his arm is 61.3 cm

User Ulfhetnar
by
6.7k points