40.2k views
4 votes
A package of 3 pairs of insulated socks costs $20.67. What is the unit price of the pairs of socks?

The unit price is $ per pair of socks.
Please quickly

User Chabapok
by
5.3k points

2 Answers

2 votes
Answer: unit price is $6.89

Step-by-step explanation:

Set up a proportion.

3/20.67=1/x
3x=20.67
x=6.89
User ColinE
by
4.5k points
1 vote

Answer:

$6.89

Step-by-step explanation:

To find unit price divide the dollar by the amount. The dollar is 20.67. The amount of socks are 3. The equation would then be 20.67/3. Then solve and the answer would be $6.89.

User CSnerd
by
5.0k points