128k views
5 votes
A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?

The unit price is $_
per pair of socks.
PLEASE QUICK QUICK

User Kristie
by
4.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit price is 7.79

Explanation:

To find the unit price, you should divide what the money is by how many pairs the package has. So for this problem it would mean the equation would be 23.27/3 and the answer is 7.79.

User LarsC
by
4.9k points