Answer:
time taken=1800 seconds
Explanation:
velocity=v=10m/s
distance=S=18km=18×10³m=18000m
t=?
as we know that
velocity=
velocity×time taken=distance covered
now here we have to find time
time taken=
time taken=1800seconds
7.8m questions
10.4m answers