Answer:
$2.19 per clay pot
Explanation:
The unit price is the price per clay pot. In order to find the unit price, we must divide the price by the number of clay pots.
price/clay pots
We know that it costs $4.38 for 2 clay pots.
price = $4.38
clay pots= 2
$4.38 / 2 clay pots
Divide 4.38 by 2 (4.28/2=2.19)
$2.19 / clay pot
The unit price is $2.19 per clay pot.