51.1k views
2 votes
A 2-pack of clay pots costs $4.38. What is the unit price?

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.19 per clay pot

Explanation:

The unit price is the price per clay pot. In order to find the unit price, we must divide the price by the number of clay pots.

price/clay pots

We know that it costs $4.38 for 2 clay pots.

price = $4.38

clay pots= 2

$4.38 / 2 clay pots

Divide 4.38 by 2 (4.28/2=2.19)

$2.19 / clay pot

The unit price is $2.19 per clay pot.

User Piotr Nowicki
by
4.6k points