137k views
2 votes
The 8th grade sells popcorn after school.

The 2-cup container is $0.89, the 24-cup
container is $1.10, and the 32-cup
container is $1.75. Which is the best buy?

1 Answer

4 votes

Answer:

I would say the 2-cup container is the best buy.

Explanation:

Value for money and 2 cups are enough.

User Emen
by
5.9k points