Answer:
Explanation:
Volume of the hemisphere
V = 2/3π x r^3
= 144π cu. mm
Volume of the cone
V = 1/3π x r^2 x h
V = 168π cu. mm.
Volume of the composite figure
= 144π + 168π
= 312π cu. mm.
7.8m questions
10.5m answers