Answer:
answer is in exaplation
Step-by-step explanation:
Answer. Chemical reaction had occurred and both the powders are different substances.
Step-by-step explanation:
As density is an intensive property of the substance.Which means that different substance have different densities.
Density = \frac{mass}{volume}
volume
mass
Density of powder 1, d_1=\frac{0.5g}{45cm^3}=0.11g/cm^3d
1
=
45cm
3
0.5g
=0.11g/cm
3
Density of powder 2, d_2=\frac{1.3g}{65cm^3}=0.02g/cm^3d
2
=
65cm
3
1.3g
=0.02g/cm
3
On comparing both the densities of the powders we can say that both the substances are different. So we can conclude that the chemical reaction had occurred.