142k views
4 votes
The budgeted income statement presented below is for Burkett Corporation for the coming fiscal year. If Burkett Corporation achieves the budgeted level of sales, what will be its margin of safety in dollars?

User BigBen
by
6.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Margin Of Safety= $275,862

Step-by-step explanation:

We can calculate the margin of safety easily by the formula given below

Formula: Margin of safety = Budgeted sales - Breakeven sales

As breakeven sales are not given in the data Firstly we need to find out break even sales in order to calculate margin of safety

Breakeven sales=
(Total fixed cost)/(Contribution margin ratio)

As you can see in the data fixed cost s given but contribution margin ratio is not

Contribution margin(Sales revenue - All variable cost)= $1,000,000 - ($270,000 + $240,000 + $150,000 + $50,000) = $1,000,000 - $710,000 = $290,000

Sales price per unit = Total sales/Number of units sold

Sales price per unit= $1,000,000/50,000 = $20

Budgeted contribution margin= $290,000/50,000 = $5.80

Contribution margin ratio = Budgeted contribution margin per unit/Sales price per unit

Contribution margin ratio = $5.80/$20 = 29%

Lets put values in breakeven formula to find breakeven sales

Breakeven sales=
(Total fixed cost)/(Contribution margin ratio)

Breakeven sales=
(210000)/(0.29)

Breakeven sales= $724,138

Now we have both budgeted sales and breakeven sales, we can easily calculate e of safety

Margin of safety = $1,000,000- $724,138

Margin of safety = $275,862

User Jebik
by
8.5k points