114k views
4 votes
Among 21- to 25-year-olds, 29% say they have driven while under the influence of alcohol. Suppose that three 21- to 25-year-olds are selected at random. a)What is the probability that all three have driven while under the influence of alcohol

1 Answer

5 votes

Answer:

P(3) = 0.0244

P(3) = 2.44%

the probability that all three selected have driven while under the influence of alcohol is 2.44% or 0.0244

Explanation:

Given;

The probability that they have driven while under the influence of alcohol is;

P = 29% = 0.29

the probability that all three selected have driven while under the influence of alcohol is;

P(3) = P × P × P

P(3) = 0.29 × 0.29 × 0.29

P(3) = 0.024389

P(3) = 0.0244

P(3) = 2.44%

the probability that all three selected have driven while under the influence of alcohol is 2.44% or 0.0244

User Karsten
by
6.9k points