63.7k views
3 votes
A large international company has two business units. Invested assets and condensed income statement data for each business unit for the past year are as follows: Compute the following for Business Unit 1: a) Operating Income Using the Dupont Formula: b) Profit Margin % (round % to 1 decimal) c) Investment Turnover (round to 2 decimals) d) Return on Investment (round 1 decimal) Compute the following for Business Unit 2: 2A) Operating Income Using the Dupont Formula: 2B) Profit Margin (round % to 1 decimal) 2C) Investment Turnover (round to 2 decimals) 2D) Return on Investment (round 1 decimal)

A large international company has two business units. Invested assets and condensed-example-1
User Nobwyn
by
7.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1. Compute the following for Business Unit 1:

a) Operating Income = $117,500

b) Profit Margin = 20.7%

c) Investment Turnover = 0.86

d) Return on Investment = 0.2

2. Compute the following for Business Unit 2:

a) Operating Income = $69,750

b) Profit Margin = 12.2%

c) Investment Turnover = 1.18

d) Return on Investment = 0.1

Step-by-step explanation:

1. Compute the following for Business Unit 1:

a) Operating Income

Operating Income = Revenue – Operating expenses = $280,000 – $162,500 = $117,500

Using the Dupont Formula:

b) Profit Margin % (round % to 1 decimal)

Net income = Operating income – Services department charges = $117,500 - $59,500 = $58,000

Profit Margin = Net income / Revenue = ($58,000 / $280,000) * 100 = 20.7%

c) Investment Turnover (round to 2 decimals)

Investment Turnover = Revenue / Invested Assets = $280,000 / $325,000 = 0.86

d) Return on Investment (round 1 decimal)

Return on Investment = Net income / Invested Assets = $58,000 / $325,000 = 0.1785 = 0.2

2. Compute the following for Business Unit 2:

a) Operating Income

Operating Income = Revenue – Operating expenses = $222,500 – $152,750 = $69,750

Using the Dupont Formula:

b) Profit Margin % (round % to 1 decimal)

Net income = Operating income – Services department charges = $69,750 - $42,625 = $27,125

Profit Margin = Net income / Revenue = ($27,125 / $222,500) * 100 = 12.2%

c) Investment Turnover (round to 2 decimals)

Investment Turnover = Revenue / Invested Assets = $222,500 / $189,000 = 1.18

d) Return on Investment (round 1 decimal)

Return on Investment = Net income / Invested Assets = $27,125 / $189,000 = 0.1435 = 0.1

User AlwaysQuestioning
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories