Answer:
0.05 N
Step-by-step explanation:
Data provided in the question
The Wire carries a current of 4A to the left direction
The constant magnetic field of magnitude = 0.05 T
Pointing upward i.e Z direction
The wire is in the magnetic field = 25 cm
Based on the above information, the force on the current is


= 0.05 N
The direction will be the negative Y direction