179k views
3 votes
Jerome is shopping for work supplies; he purchases 5 binders, 7 pens, and 3 reams of paper. The binders cost $4.50 each; the pens cost $1.10 each; and the reams of paper cost $4.25 each. The sales tax for his purchase is 7.75%. What is the total cost of Jerome’s purchase?

User Iren Patel
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$46.278625

Step-by-step explanation:

5 blinder = 5 x $4.50 = $22.5

7 pens = 7 x $1.10 = $7.7

3reams =3 x $4.25 = $12.75

Total cost before sales tax= $42.95

Sales tax = $42.95 x 7.75% = $3.328625

Total cost after sales tax = $42.95 + $3.328625

Total cost after sales tax = $46.278625

User Morten Hagh
by
7.2k points