197k views
5 votes
A 3-gallon container of window cleaner costs $15.84. What is the price per quart?

*Hint: 1 gallon = 4 quarts*

HURRY DUE SOON PLEASE AND THANK YOU :)

User Stderr
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.32 per quart

Explanation:

To find the price per quart, we must divide the price by the number of quarts.

price / quarts

We are told that a 3 gallon container costs $15.84. First, we must find out how many quarts are in 3 gallons.

We know that 1 gallon is equal to 4 quarts.

Let’s set up a proportion.

quarts/ gallons = quarts/ gallons

4 quarts /1 gallon = x quarts/ 3 gallons

4/1= x/3

Multiply both sides by 3

3*4/1= x/3*3

3*4/1=x

3*4=x

12=x

There are 12 quarts in 3 gallons.

Now we know how many quarts are in 3 gallons. We can find the price per quart.

price / quarts

It costs $15.84 for 12 quarts.

$15.84/12 quarts

Divide 15.84 by 12

$1.32 / quart

It costs $1.32 per quart of window cleaner.

User Sriramramani
by
5.0k points
7 votes

Answer:

1.32

Explanation:

3 gallon = 1

12 quarts = 4

12 quarts =1

$15.84= 1.32

User Laurentiu Stamate
by
5.5k points