Answer:
The maximum to be paid= $84,260.023
Step-by-step explanation:
The maximum amount to be paid is the present value of the series of annual cash inflow discounted at the opportunity cost rate of 4% per annum.
This is given in the relationship below:
PV = A ×( 1- (1+r)^(-n))/r )
A- annual amount receivable- 6,200. r-rate of return - 4%, n-number of years- 20
PV = 6,200 × ( 1 - (1+0.04)^(-20)/0.04)
= 6,200 × 13.5903
= $84,260.023
The maximum to be paid= $84,260.023