Answer:
resulting angular speed = 3.6 rev/s
Step-by-step explanation:
We are given;
Initial angular speed; ω_i = 1.2 rev/s
Initial moment of inertia;I_i = 6 kg/m²
Final moment of inertia;I_f = 2 kg/m²
From conservation of angular momentum;
Initial angular momentum = Final angular momentum
Thus;
I_i × ω_i = I_f × ω_f
Making ω_f the subject, we have;
ω_f = (I_i × ω_i)/I_f
Plugging in the relevant values;
ω_f = (6 × 1.2)/2
ω_f = 3.6 rev/s