155k views
5 votes
what is the orbital speed for a satellite 3.5 x 10^8m from the center of mars? Mars mass is 6.4 x 10^23 kg

User Rachana
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

v = 349.23 m/s

Step-by-step explanation:

It is required to find the orbital speed for a satellite
3.5* 10^8\ m from the center of mass.

Mass of Mars,
M=6.4* 10^(23)\ kg

The orbital speed for a satellite is given by the formula as follows :


v=\sqrt{(GM)/(r)} \\\\v=\sqrt{(6.67* 10^(-11)* 6.4* 10^(23))/(3.5* 10^8)} \\\\v=349.23\ m/s

So, the orbital speed for a satellite is 349.23 m/s.

User Shinjuo
by
7.0k points