Answer:
0.35 per light bulb
Explanation:
In order to find the unit price per bulb, we must set up a unit rate.
To do this, divide the cost for the pack by the number of light bulbs in the pack.
cost/bulbs
We know that a 7 pack of bulbs costs $2.45.
cost= $2.45
bulbs= 7 bulbs
$2.45/7 bulbs
Divide 2.45 by 7 (2.45/7=0.35)
$0.35 /bulb
The unit price per bulb is 0.35.