105k views
5 votes
A 7-pack of light bulbs costs $2.45. What is the unit price?
per bulb

User Frank Luke
by
4.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

0.35 per light bulb

Explanation:

In order to find the unit price per bulb, we must set up a unit rate.

To do this, divide the cost for the pack by the number of light bulbs in the pack.

cost/bulbs

We know that a 7 pack of bulbs costs $2.45.

cost= $2.45

bulbs= 7 bulbs

$2.45/7 bulbs

Divide 2.45 by 7 (2.45/7=0.35)

$0.35 /bulb

The unit price per bulb is 0.35.

User Kaffee Bohne
by
6.1k points