105k views
5 votes
A 7-pack of light bulbs costs $2.45. What is the unit price?
per bulb

User Frank Luke
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

0.35 per light bulb

Explanation:

In order to find the unit price per bulb, we must set up a unit rate.

To do this, divide the cost for the pack by the number of light bulbs in the pack.

cost/bulbs

We know that a 7 pack of bulbs costs $2.45.

cost= $2.45

bulbs= 7 bulbs

$2.45/7 bulbs

Divide 2.45 by 7 (2.45/7=0.35)

$0.35 /bulb

The unit price per bulb is 0.35.

User Kaffee Bohne
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories