Answer:
6,650 newtons
Step-by-step explanation:
The computation of the force exerted on it by static friction is shown below:
Data provided in the question
Mass of car = m = 1,900 kg
speed = v = 14 m/s
radius = r = 56 m
Let us assume friction force be f
And, the Coefficient of friction =
= 0.88
As we know that


= 6,650 newtons
We simply applied the above formula so that the force exerted could come