Answer:
The probability of getting the same colour twice is approximately 34%.
Explanation:
The probability of getting each color is:
- P(x=red) = 3/11
- P(x=blue) = 4/11
- P(x=green) = 4/11
Then, we can calculate the probability of getting the color red twice as:

We have to repeat this for the color blue and green:

Then, the probability of getting the same color twice in two spins can be calculated as:
