40.1k views
5 votes
What is the mass of 3.01x1023 atoms of iron(atomic mass of fe=56)

User Tangurena
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

N = n× l

N = number of entities

n= moles

l = Avogadro's constant = 6.023 × 10^23

3.01 × 10^ 23 = n * 6.023 × 10^23

n = 3.01 × 10^23/6.023 × 10^23

n= 0.5moles

Molar mass = mass/ number of moles

Molar mass = 56

mass = 56 × 0.5

= 28g

Hope this helps.

User Namretiolnave
by
7.4k points