137k views
5 votes
A solution of benzene in methanol has a transmittance of 93.0 % in a 1.00 cm cell at a wavelength of 254 nm. Only the benzene absorbs light at this wavelength, not the methanol. What will the solution's transmittance be if it is placed in a 10.00 cm long pathlength cell

1 Answer

4 votes

Answer:

T = 48.39%

Step-by-step explanation:

In this case we need to apply the Beer law which is the following:

A = CεL (1)

Where:

A: Absorbance of solution

C: Concentration of solution

ε: Molar Absortivity (Constant)

L: Length of the cell

Now according to the given data, we have transmittance of 93% or 0.93. We can calculate absorbance using the following expression:

A = -logT (2)

Applying this expression, let's calculate the Absorbance:

A = -log(0.93)

A = 0.03152

Now that we have the absorbance, let's calculate the concentration of the solution, using expression (1).

A = CεL

C = A / εL

Replacing:

C = 0.03152 / 1 *ε (3)

Now, we want to know the transmittance of the solution with a length of 10 cm. so:

A = CεL

Concentration and ε are constant, so:

A = (0.03152 / ε) * ε * 10

A = 0.3152

Now that we have the new absorbance, we can calculate the new transmittace:

T = 10^(-A)

T = 0.4839 ----> 48.39%

User Druxtan
by
7.2k points