109k views
5 votes
Brenden bought 20 bananas and apples, at $1.20 per banana and

$1.40 per apple. The total cost was $26.
How many bananas and apples did he buy, respectively?​

1 Answer

7 votes

Answer:

hey so im guessing its 10 bananas and 10 apples

Explanation:

1.2x 10=12

1.4x10= 14

12+14=26

User Ben Birney
by
6.0k points