190k views
0 votes
The motion of spinning a hula hoop around one's hips can be modeled as a hoop rotating around an axis not through the center, but offset from the center by an amount h, where h is less than R, the radius of the hoop. Suppose Maria spins a hula hoop with a mass of 0.73 kg and a radius of 0.60 m around her waist. The rotation axis is perpendicular to the plane of the hoop, but approximately 0.38 m from the center of the hoop.(a) What is the rotational inertia of the hoop in this case? ________ kg m^2 (b) If the hula hoop is rotating with an angular speed of 14.1 rad/s, what is its rotational kinetic energy?

User Chiara Ani
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer and Explanation:

Based on the given information, the formula and the computation is given below:

a. The rotational inertia of the hoop is shown below:


I_H = I_R + Mh^2


= MR^2 + Mh^2


= 0.73 * (0.60^2 + 0.38^2)

= 0.73 × (0.36 + 0.1444)

= 0.368
kg\ mg^2

b. Now the rotational kinetic energy is


= Half * Inertia * omega^2


= 0.5 * 0.368 * 14.1^2

= 36.58 J

We simply applied the above formula for rotational inertia and rotational kinetic energy in order to reach with the correct answer

User Guan
by
6.8k points