231k views
1 vote
When 106 g of water at a temperature of 21.4 °C is mixed with 64.3 g of water at an unknown temperature, the final temperature of the resulting mixture is 46.8 °C. What was the initial temperature of the second sample of water? (The specific heat capacity of liquid water is 4.184 J/g ⋅ K.)

1 Answer

5 votes

Answer:

THE INITIAL TEMPERATURE OF THE SECOND SAMPLE IS 4.93 C OR 277.93 K

Step-by-step explanation:

Mass of first sample of water = 106 g

Initial temp of first sample = 21.4 °C = 21.4 + 273 K = 294.4 K

Mass of second sample = 64.3 g

Final temp of theresulting mixture = 46.8 °C = 46.8 + 273 K = 319.8 K

Specific heat capacity of water = 4.184 J/g K

It is worthy to note that;

Heat gained by the first sample = Heat lost by the second sample

Since heat = mass * specific heat capacity * change in temperature, we have

Mass * specific heat * change in temp of the first sample = Mass * specific heat * change in temp. of the second sample

MC (T2 - T1) = MC (T2-T1)

106 * 4.184 * ( 319.8 - 294.4) = 64.3 * 4.184 * ( 319.8 - T1)

106 * 4.184 * 25.4 = 269.0312 ( 319.8 - T1)

11 265.0016 = 269.0312 (319.8 - T1)

Since the change in temperature = 319.8 -T1

Change in temperature =11265.0016 / 269.0312

Change in temperature = 41.87

Change in temperature = 319.8 -T1

41.87 = 319.8 - T1

T1 = 319.8 - 41.87

T1 = 277.93 K

T1 = 4.93 °C

So therefore, the initial temperature of the sacond sample is 4.73 °C or 277.93 K

User Gidil
by
7.7k points