Answer:
$11.90 for 2 pounds
Explanation:
Let’s set up a proportion using the following setup:
cost/pounds=cost/pounds
We know that it costs $29.75 for 5 pounds of nuts. We don’t know how much it costs for 2 pounds, therefore we can say it costs x for 2 pounds of nuts.
$29.75/5 pounds= $x/2 pounds
29.75/5=x/2
We want to find out what x (the cost for 2 pounds) is. In order to do that, we must get x by itself. Perform the inverse operation to both sides of the equation.
29.75/5=x/2
x is being divided by 2. The inverse of division is multiplication. Multiply both sides by 2.
2(29.75/5)=(x/2)2
2(29.75/5)=x
2(5.95)=x
11.9=x
x=$11.90
It costs $11.90 for 2 pounds of nuts.