143k views
1 vote
Five pounds of nuts are 29.75. What is the cost of 2 pounds of nuts?

User Cocco
by
5.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$11.90 for 2 pounds

Explanation:

Let’s set up a proportion using the following setup:

cost/pounds=cost/pounds

We know that it costs $29.75 for 5 pounds of nuts. We don’t know how much it costs for 2 pounds, therefore we can say it costs x for 2 pounds of nuts.

$29.75/5 pounds= $x/2 pounds

29.75/5=x/2

We want to find out what x (the cost for 2 pounds) is. In order to do that, we must get x by itself. Perform the inverse operation to both sides of the equation.

29.75/5=x/2

x is being divided by 2. The inverse of division is multiplication. Multiply both sides by 2.

2(29.75/5)=(x/2)2

2(29.75/5)=x

2(5.95)=x

11.9=x

x=$11.90

It costs $11.90 for 2 pounds of nuts.

User Jon
by
4.9k points
2 votes

Answer:

11.90

Explanation:

29.75 divided by 5 is 5.95. which would mean that it is 5.95 per pound so 5.95 x 2 is 11.90

User Yash Tamakuwala
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.