Answer:
Explanation:
3 tickets to attend an Off-Broadway show cost $81,
4 tickets cost $108; and
5 tickets cost $135.
Let the price of a ticket=k
Therefore:
Solving any of the equation above gives: x=27
We therefore have:

Let y be the total cost of x tickets
- From the above, the constant of proportionality, k=27
An equation for the relationship is therefore:
y=27x (where x is the number of tickets and y is the total costs (in $)).