Answer:
A. 40 kPa
Step-by-step explanation:
P(total) = P(O2) + P(N2) + P(CO2)
300kPa = 160 kPa + 100kPa + P(CO2)
P(CO2) = 300-160-100= 40 kPa
7.8m questions
10.4m answers