15.3k views
5 votes
Find the unit price. Round your answer to the nearest cent.

It costs $241.45 to rent a standard-size car for 8 days. Find the price per day to rent this car.
Answer

User Empi
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

price per day to rent this car is $ 30.18

Explanation:

For 8 days it costs 241.45 dollar.

8/8 = 1 and you want to know the price per 1 day...

8 = 241.45

multiply left and right of the = sign by 1/8

1/8 * 8 = 1/8 * 241.45

8/8 = 30.18125

Rounded to the nearest cent = $ 30.18

User Shiva Komuravelly
by
5.0k points
2 votes

Answer:

$30.18

divide 241.45 by 8

User Mbonnin
by
4.5k points